Citizens Advisory Committee

Meetings


  • First Tuesday each month 
  • City Hall
    900 Quay St.
    Manitowoc, WI 54220

Agendas & Minutes
Agendas are available prior to the meetings.
Most Recent Agenda | View All

Minutes are also available following approval.
Most Recent Minutes | View All

Members


The Citizens Advisory Committee is made up of members that serve three-year terms:
  • Alderperson Rhienna Gabriel, Council Representative member - term expires April 15, 2019
  • Mary Balte, member - term expires June 1, 2020
  • Daniel Becker, member - term expires June 1, 2021
  • Janet Breuer, member - term expires June 1, 2021
  • June C. Kramer, member - term expires June 1, 2019
  • Ken Sitkiewitz, member - term expires June 1, 2021
  • Ed Rappe, member - term expires June 1, 2018
  • Erin Schultz, member - term expires June 1, 2020
  • Joanne Vogds, member - term expires June 1, 2020
  • Gloria Wallace, member - term expires June 1, 2020
  • Anna Marie Wood, member - term expires June 1, 2020
  • Theresa M. Collins, member - term expires June 1, 2020
  • Ngu Tita, member - term expires June 1, 2021
  • Benjamin Stalvey, member - term expires June 1, 2021
  • Ralph Kramer, member - term expires June 1, 2021

Citizens Advisory Committee is composed of members representing a cross section of citizens of the City of Manitowoc. The term of members appointed to the Citizens Advisory Committee shall be three (3) years.

Responsibilities


It shall be the duty of this committee to advise the Mayor and Common Council on issues concerning the City of Manitowoc, including but not limited to: diversity issues, physical and sensory disability issues, suggestions for change throughout the City, or discussing any issues the Mayor and Common Council should address.